آرشیو مطالب
گروه های خبری:     نوع خبر:     از تاریخ:     تا تاریخ:    
نزاع فولادی در فضای پسابرجام
در بررسی اتهام دامپینگ به فولاد ایران مطرح شد:

لیلی شهیر - رسانه‌های داخلی و خارجی با انتشار اخباری، فولاد ایران را به دامپینگ در بازار اروپا متهم کرده‌اند. این اتهام از طرف اتحادیه فولاد اروپا (یوروفر) به کل صنعت فولاد ایران به دلیل صادرات حدود یک میلیون تنی ورق گرم فولادی ایران به اروپا درحالی زده شده که تنها صادر‌کننده این محصول، مجتمع فولاد مبارکه اصفهان است. برای همین به گفته کارشناسان این موضوع قابل تعمیم به کل فولاد ایران و فعالان این حوزه نیست.
چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۴:۱۴
چرخش بورس هر ۸ سال یکبار
هفته نامه بورس از گردش معاملات سهام سال ۹۵ گزارش می دهد؛

مروارید اسلامی - در حال حاضر ۴۱۵ شرکت در بورس تهران و فرابورس پذیرش شده‌اند. تعداد کل سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس در تاریخ ۷/۱۲/۱۳۹۵ در مجموع ۱۵۵۳ میلیارد سهم، مجموع ارزش بازار برابر با ۳,۸۰۷,۱۷۵,۷۹۶ میلیون ریال بوده است.
چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۹:۴۹
انتشار مجله بازارو سرمایه

شماره ۸۳ و ۸۴ نشریه بازار و سرمایه منتشر شد.بازار بدهی ،ادغام بورس ها ، توقف نمادها و دهها مقاله تخصصی- تحلیلی موضوعات اصلی این نشریه را تشکیل می دهند.
چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۲:۱۱
شماره نوروزی هفته نامه بورس منتشر شد

شماره ۱۸۹هفته نامه بورس‌ به همراه ویژه‌نامه‌ای ازچشم اندازبورس و اقتصاد ۹۶با عناوینی چون چرخش‌بورس هر ۸ سال،گفت و گو با نخستین‌دبیر کل بورس‌ پس از انقلاب ودهها مقاله‌تحلیلی- تخصصی منتشرشد.توزیع این هفته نامه از طریق کیوسک های مطبوعاتی سراسر کشور و ۴ ایرلاین صورت می گیرد.
چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۲:۵۶
اما و اگر ضربان اقتصاد ۹۶
در آخرین نشست تخصصی هفته نامه بورس بررسی شد؛

نازنین نامور – سال ۹۵ با امیدواری زیادی نسبت به روابط بین‌المللی ناشی از مذاکرات و برجام آغاز شد هرچند بخشی از این خوش‌بینی‌ها از همان آغاز از نظر کارشناسانی که واقع بینانه به اقتصاد کشور نگاه می‌‌کردند، تحقق پیدا نمی‌‌کرد. دکترعلی اسلامی‌؛ رئیس هیات‌مدیره‌ مشاورسرمایه‌گذاری آرمان‌آتی و دکتر محمدرضا صادقی مقدم، عضو هيات علمي دانشگاه تهران و مديرعامل شركت مديريت سرمايه گذاري ملي ايران آخرین مهمانان هفته‌نامه بورس در سال ۹۵ بودند که به بررسی وضعیت اقتصاد ایران در سال ۹۵ پرداخته و در ادامه چشم‌انداز سال ۹۶ را مورد بررسی قرار دادند. ارائه راهکار برای خروج از وضعیت نابسامان اقتصادی و البته راه درمان بیماری سخت گریبانگیر اقتصاد کشور پایان بخش این میزگرد بود.
چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۴:۵۸
نرخ سود ۴ سال آینده اوراق اجاره ،شناور محاسبه می شود

مدیرکل بدهی‌های وزارت اقتصاد اعلام کرد: کارگروهی متشکل از وزارت اقتصاد، سازمان برنامه، سازمان بورس و بانک مرکزی نرخ سود ۴ سال آینده اوراق اجاره را شناور تعیین کرده است.
یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۵:۲۵
مصادیق دستکاری بازار تدوین شد

مسوول گروه مشاوران حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار، از تهیه پیش نویس اولیه مصادیق دستکاری بازار خبر داده و افزود: با تهیه پیش نویس اولیه مصادیق، در جلسات متعددی با حضور نمایندگان واحدهای نظارت بر بازار ، بورس‌ها و فرابورس متن اولیه در قالب ۲۴ مصداق در دو حوزه دستکاری مبتنی بر معاملات و مبتنی بر اطلاعات شناسایی و تنظیم شد.
یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۹:۲۱
بزرگان تالار شیشه ای معرفی شدند

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، اسامی ۲۰ شرکت بزرگ بورس و فرابورس را در پایان بهمن ماه ۹۵ اعلام کرد که نشان می دهد تغییری در صدر بزرگان تالار شیشه ای ایجاد نشده است.
یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۸:۵۹

همزمان با ورود به چهارمین ماه مسدود شدن سپرده های مردم در موسسه کاسپین، کمیسیون اقتصادی از رئیس کل بانک مرکزی خواست برای ارائه توضیح دراین خصوص فردا ۲۲ اسفندبه مجلس برود.
شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۹:۳۸
گواهی سپرده سهام و صندوق تک سهم در کمیته فقهی تصویب شد
تفکیک حقوق مالکانه سهم ؛

مدیر تحقیق و توسعه بورس از تصویب گواهی سپرده سهام و صندوق سرمایه گذاری تک سهم از سوی کمیته فقهی خبر داد و گفت: گواهی‌ سپرده سهام به عنوان ابزاری برای تأمین مالی سهامداران عمده و همچنین راهکاری برای افزایش سهام شناور آزاد شرکت‌ها از مدتی پیش مورد توجه بورس اوراق بهادار تهران بوده است. در این سازوکار سهامدار عمده با حفظ توان مدیریتی خود بخشی از سهام تحت تملکش را به سرمایه‌گذاران می‌فروشد.
شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۴:۲۱
«هما» برای جبران هزینه ها سهامی عام می‌شود

مدیرعامل ایران‌ایر با بیان اینکه ظرف ۶ ماهه آینده موضوع اصلاح ساختار هما عملیاتی می‌شود از ورود دومین ایرباس ۳۳۰ تا ۳۰ اسفند خبرداد و گفت: در سال ۲۰۱۷ میلادی ۴ فروند ایرباس وارد ناوگان هما می‌شوند.
شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۶:۳۷
مردم را با برگه‌های سهام عدالت «سرگرم» کرده‌اند
انتقاد مدیرعامل اتحادیه تعاونی استانی سهام عدالت :

مدیرعامل اتحادیه تعاونی استانی سهام عدالت با بیان اینکه تعاونی‌های سهام عدالت در جریان آزادسازی آن به طور کامل حذف شده‌اند، گفت: دولت با اهداف سیاسی و نمایشی اقدام به نمایش دارایی‌های سهام عدالت می‌کند.
شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۶:۰۸
زمان توقف نمادها کوتاه می شود

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس ، از طراحی الگوی جدیدی در این سازمان که بر اساس آن، زمان توقف نمادها بسیار کوتاه تر از گذشته خواهد بود خبرداده و افزود:اگر ما نمادی را می بندیم، در وهله اول از ناشر درخواست ارائه اطلاعات می کنیم. اگر این اطلاعات اعلام شد نماد باز خواهد شد؛ درغیر این صورت، ما اعلام خواهیم کرد که اطلاعات را خواستیم و ناشر امتناع کرد، آن وقت تصمیم با خود سهامدار خواهد بود که سهمی را بفروشد یا نگه دارد.
شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۲:۴۹
خلاء های بازار سرمایه با  لایحه جدید در راه رفع می شود
معاون نظارت بر نهادهای مالی بورس :

بازار سرمایه ما با وجود آنکه دستورالعمل ها و مقررات پایین دستی شامل مصوبات مجلس و هیأت وزیران دارد اما خلاء قانونی در این خصوص به چشم می خورد. به همین دلیل در مجموعه بازار سرمایه چه از طریق سازمان بورس و چه شرکت های بورسی کمیته های تشکیل شده که لایحه ای جدیدی را برای بازار اوراق بهادار تدوین کنیم تا خلاء های موجود را پوشش دهد. برای جذب سرمایه در بورس نیاز به فضای شفاف، مطمئن و جذاب است که قطعاً خلاء قانونی در این مورد می تواند مانع افزایش سرعت در این مسیر شود.
شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۷:۳۷
نوید رشد سودآوری برای بیشتر صنایع در سال ۹۶از سوی معاون ناشران

معاون ناشران و اعضای شرکت بورس تهران، سال جدید را سال خوبی برای بازار سرمایه دانست و گفت: در روزهای پایانی سال ۹۵، انتشار گزارش های بودجه پیش بینی شرکت های پذیرفته شده در بورس نویددهنده‌ سال بهتری به اهالی بازار سرمایه است.
شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۲:۴۶
شرایط بازگشایی نمادها در تابلوی جدید فرابورس اعلام شد

مدیر عملیات بازار و اعضا فرابورس با اعلام توقف دیروز همه نمادهای بازار پایه، زمان و شرایط بازگشایی مجدد در تابلوی جدید را تشریح کرد.
چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۰:۱۹
بازارهای جذاب سال آینده کدامند

محمد گرجی آرا؛گروه توسعه دانش مالی نماد/در شرایطی که فعالان اقتصادی چشم امید به افزایش درآمدهای نفتی و هزینه‌کرد دولت در اقتصاد داشتند، اما مشکلات داخلی اقتصادی موجب شد انتظارات برای بهبود شرایط اقتصادی در سال ۱۳۹۶ برای سرمایه‌گذاران کاهش یابد؛ به نظر می‌رسد آنچه برای اقتصاد ایران باید مدنظر قرار داد آنکه کلید حل مشکلات اقتصادی درداخل کشور است.
سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۷:۴۶
سرمایه‌گذاری صنعت و معدن شش هزار میلیارد ریالی می‌شود
مديرعامل شرکت سرمايه‌گذاري صنعت و معدن :

سال گذشته به دنبال توافقات سیاسی صورت گرفته در زمینه برجام، فضای اقتصادی کشور نیز متأثر از این رویداد شد. با این حال، کاهش شدید قیمت نفت باعث شد تا توان دولت در تحقق بخش‌هایی از بودجه کاهش یابد. با بهبود تدریجی درآمد دولت در سال ۹۵، رشد اقتصادی نیز در این سال به آهستگی مثبت شد که افزایش صادرات نفت و افزایش درآمد ارزی ناشی از آن از یک طرف و عواملي نظير ثبات در بخش كلان اقتصاد و كاهش هزينه هاي مبادلات پولی و تسهيل نسبي مبادلات تجاري و بانكي از طرف دیگر در اين زمينه مؤثر بوده است. با این حال باید توجه داشت که اقتصاد ایران به منظور خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصادی به نرخ¬های رشد بالاتری نیازمند است که این کار مستلزم سرمایه‌گذاری مستقیم و اخذ فاینانس بیشتر است.
سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۰:۳۴
پایان قیمت‌های فرمایشی در بورس‌کالا
در پی دستورالعمل فعالیت کمیته تامین برای اصلاح بهین یاب، شاید اتفاق بیفتد:

لیلی شهیر/ خبرنگار؛ هفتم اسفندبه دنبال تشکیل کارگروهی برای بررسی مشکلات تامین مواد اولیه تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی، خبری پر ابهام مبنی‌بر انجام اقداماتی برای خروج پتروشیمی‌ها از بورس‌کالا و دور زدن مصوبه شورای رقابت و سایر نهادهای قانونی در خروجی بسیاری از رسانه‌ها نشست. خبری که یا ریشه در کج فهمی نویسنده آن داشت و یا جریان سازی. با بررسی‌های انجام شده روشن شد که نشست کارگروه در ادامه اعتراضات به وجود مشکلات تولیدکنندگان صنایع تکمیلی در تامین به موقع مواد اولیه و با قیمت مناسب که با نامه‌ای از طرف ۱۶ تشکل صنایع تکمیلی خطاب به رییس جمهوری در ۴ دی ماه سال جاری آغاز شده بود برگزارشده است. نامه‌ای که درآن نسبت به بی‌توجهی نهادهای دولتی در رفع موانع تولید، اعتراض شده بود.
سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۸:۰۰
کارگزاران زیر  فشار۳۰۰۰ میلیارد تومانی
تحمیل رکود اقتصادی بر بازار سرمایه ادامه دارد:

مروارید اسلامی / خبرنگار ؛شنیده ها حاکی از آن است که اعتبارات تخصیص داده شده از سوی شبکه کارگزاری‌ها به مشتریان برابر با سه هزار میلیارد تومان است؛ یعنی در حال حاضر مشتریان شرکت‌های کارگزاری در مجموع حدود سه هزار میلیارد تومان به کارگزاری‌ها بدهکارند و شرکت‌های کارگزاری هم این رقم را به بانک‌ها بدهکار هستند.
سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۲:۲۸