| سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ | Tuesday, August 20, 2019
۱۱۴ هزار میلیارد ریال تأمین مالی از طریق کنسرسیوم محقق شد

رسالت اصلی شرکت‌های تأمین سرمایه، حمایت از تأمین مالی شرکت‌ها و پروژه‌های مولد با به‌کار گیری از ابزارهای نوین مالی اسلامی است

شناسه خبر: ۲۶۰۶۹

یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۷:۵۳

mainNewsIcon بازار سهام -

مقام معظم رهبری سال جدید را با عنوان «رونق تولید» نام‌گذاری کردند. انتخاب شعار رونق تولید نشان می‌دهد که اولویت کشور مسئله اقتصاد است. با توجه به شفافیت بالای بازار سرمایه یکی از گزینه‌هایی رونق تولید می‌تواند بازار سرمایه باشد. حضور صنایع مختلف، متنوع، شرکت‌های بزرگ و کوچک اقتصادی ایران در بازار سرمایه،فرصتی است که می‌توانند از ابزارهای بازار سرمایه به عنوان گزینه‌ای کارآمد برای تأمین مالی استفاده کنند.همچنین شرکت‌های کوچک هم می‌توانند از ظرفیت بازار سرمایه جهت پیشبرد اهداف شرکت و تحقق شعار سال 98 در کمک به تولید ملی و رونق اشتغال بسیار موثر عمل کنند. بر این اساس شرکت‌های تأمین سرمایه همواره یکی از ابزارهای مهم در خصوص تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی کوچک و بزرگ بوده‌اند که می توانند در این زمینه با ایجاد کنسرسیوم‌های تأمین مالی، کمک بزرگی به رونق شرکت‌ها و به اقتصاد کشور کنند. همچنین با ایجاد این کنسرسیوم‌ها ریسک‌های تأمین مالی هم تا حد قابل توجهی کنترل می‌شود.

فرمان افزایش سهم 40 درصدی تأمین مالی
 فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد یکی از عوامل تحقق شعار رونق تولید در سال ۱۳۹۸ را جهش و عملکرد موفق بازار سرمایه خواند و گفت : سازمان بورس و اوراق بهادار باید با طراحی یک برنامه جامع و عملیاتی نقش پررنگ‌تری در تأمین مالی بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی ایفا کرده و سهم خود در تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی را به بیش از ۴۰ درصد برساند، چراکه در حال حاضر این رقم حدود 15 درصد است.

کاهش ریسک تأمین سرمایه‌ها
محدثه رزاقی مدیرتأمین مالی شرکت تأمین سرمایه نوین با اشاره به اینکه کنسرسیوم های تأمین مالی در بازار سرمایه این امکان را برای شرکت‌ها فراهم می آوردند که بتوانند طی یک فرآیند و با یک مجوز تأمین مالی، حجم قابل ملاحظه ای را از طریق بازار سرمایه تأمین مالی کنند،گفت: بطور معمول این روش از جمله روش‌های تأمین مالی رایج در دنیا بوده و سابقۀ طولانی در بازارهای مالی جهانی دارد، بطوری که تأمین مالی از این طریق در بازارهای آمریکا به اواسط دهه1980 میلادی و در اروپا به سال 1999 باز می گردد.
رزاقی افزود: هدف از تشکیل کنسرسیوم های تأمین مالی، تأمین منابع مالی یکجا از بازار مالی به اتکاء کفایت سرمایۀ چندین شرکت تأمین سرمایه و از طریق تسهیم ریسک میان آنهاست که نهایتا این امکان را فراهم می آورد تا شرکت‌های تأمین سرمایه قادر باشند با متنوع کردن تعهدات خود، سطح ریسک خود را کاهش دهند.
این مدیر تأمین مالی عنوان کرد: نخستین کنسرسیوم تعهدپذیره‌نویسی (underwriting syndicate) اوراق بهادار مبتنی بر بدهی در بازار سرمایۀ ایران با مدیریت شرکت تأمین سرمایه نوین جهت تعهدپذیره‌نویسی اوراق مشارکت شرکت ساخت و توسعۀ زیربناهای حمل و نقل کشور با حجمی معادل چهار هزار میلیارد ریال در اسفندماه 1391 تشکیل شد. همچنین با رایج شدن این روش تأمین مالی در کشور، بزرگترین حجم تأمین مالی از طریق تشکیل کنسرسیوم در اسفندماه 1394 با مشارکت کلیۀ شرکت‌های تأمین سرمایه با هدف تأمین مالی شرکت ملی نفت ایران در حجمی برابر با 000ر50 میلیارد ریال و در یک روز انجام شد که تأمین مبلغی با این حجم در یک مرحله توانست جایگاه بازار بدهی را بطور قابل ملاحظه ای بهبود بخشید.وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی به ایجاد رونق در بخش تولید احتیاج داریم بیان داشت: با توجه به محدودیت بازار پول جهت تخصیص منابع در حجم بالا و افزایش نیاز شرکت‌ها به تأمین سرمایه در گردش یا تأمین نقدینگی در حجم بسیار بالا در جهت اجرای پروژه‌های مختلف به ویژه در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به خصوص در شرایطی که دسترسی به منابع خارجی با محدودیت‌های مواجه است، تشکیل کنسرسیوم‌های تأمین مالی می تواند راهی مناسب در جهت تأمین منابع مالی عظیم با هدف افزایش رونق در بخش تولید به شمار آید.
رزاقی تصریح کرد: شرکت‌های تأمین سرمایه می‌توانند به عنوان مشاوران متخصص و حرفه ای در بازارسرمایه ساختار و ابزار مالی مناسب را جهت تأمین مالی بخش‌های مختلف تولیدی به شرکت‌ها پیشنهاد دهند . همچنین در شرایطی که حجم تأمین مالی از 000ر5 میلیارد ریال بیشتر باشد، کنسرسیومی از شرکت‌های تأمین سرمایه جهت پذیرش تعهدات مذکور با مدیریت یک شرکت تأمین سرمایه تشکیل می‌شود.

نقش بسزا در تأمین مالی دولت و بخش خصوصی

 ابوالفضل شهرآبادی مدیر تأمین مالی شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان درخصوص تاثیر کنسرسیوم تأمین سرمایه‌ها در تأمین مالی شرکت‌ها گفت: کنسرسیوم تأمین مالی در همه کشورهای توسعه یافته انجام می‌شود و این ابتکار تأمین سرمایه‌ها بوده است که بتوانند با همکاری همدیگر مجموع رقم‌های بزرگ تأمین مالی را انجام دهند. شهرآبادی افزود: شاید یک شرکت تأمین سرمایه بتواند به تنهایی تأمین مالی‌های بزرگ انجام دهد اما با تشکیل کنسرسیوم ریسک اوراق تقسیم و دیگر تأمین سرمایه‌ها که فعالیت کمتری دارند فعال می‌شوند و همین امر موجب توسعه فعالیت تأمین سرمایه‌ها می‌شود.
وی با بیان اینکه زمانی که کنسرسیوم تشکیل می‌شود عملا قدرت مالی تأمین سرمایه‌ها نیز بیشتر می‌شود و همچنین کفایت سرمایه آنها نیز زود پر نمی شود. بیان داشت: می‏توان مهم ترین مزایای تشکیل این کنسرسیوم‌ها را در امکان تعهد تأمین حجم بالایی از سرمایه و منابع مورد نیاز متقاضی، مدیریت ریسک انتشار اوراق و تسهیم آن بین اعضا، استفاده از شبکه وسیع بازاریابی و مشتریان و اعضاء و همچنین انتقال و تسهیم دانش و تجربه دانست.این مدیر تأمین مالی به نخستین کنسرسیوم تعهدپذیره‌نویسی اوراق بهادار مبتنی بر بدهی در بازار سرمایۀ اشاره کرد و گفت: اولین کنسرسیوم تعهدپذیره‌نویسی اوراق مشارکت شرکت ساخت و توسعۀ زیربناهای حمل و نقل کشور با حجمی معادل چهار هزار میلیارد ریال، در اسفندماه 1391شکل گرفت.
شهرآبادی عنوان کرد: بزرگترین تأمین مالی انجام شده در سال گذشته اوراق سلف نفت برای دولت بود این اوراق به عنوان بزرگترین تأمین مالی به صورت کنسرسیوم در ایران 30هزارمیلیارد ریال ارزش داشت، همچنین اوراق منفعت شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند به ارزش 30 هزار میلیارد ریال توسط کنسرسیوم تأمین سرمایه های ایران در پایان سال 1397 در دو مرحله انجام شد.مدیر تأمین مالی شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان اظهار داشت : امروزه حجم های بزرگی از اوراق بدهی در بازارهای مالی کشورهای مختلف در قالب کنسرسیوم های شرکت های تأمین سرمایه انتشار می یابد که نقش مهمی در تأمین مالی شرکت‌ها و پروژه های گوناگون دارد. این روند در ایران نیز در چند سال اخیر شکل گرفته و می تواند نقش بسزایی در تأمین مالی دولت و بخش خصوصی ایفا کند

راهکاری برای سامان  چالش‌‌های بزرگ اقتصادی
 محمد‌رضا توکل‌نیا مدیر تأمین مالی داخلی تأمین سرمایه امید با بیان اینکه رسالت اصلی شرکت‌های تأمین سرمایه، حمایت از تأمین مالی شرکت‌ها و پروژهای مولد کشور با بکار گیری از ابزارهای نوین مالی اسلامی است، گفت: در این خصوص، شرکت‌های تأمین سرمایه توانسته‌اند عملکرد مناسبی از خود بجا بگذارند. به عنوان مثال، در سال 1396 در حدود 640 هزار میلیارد ریال و در سال 1397 تاکنون نزدیک به 480 هزار میلیارد ریال تأمین مالی از طریق ابزارهای نوین بازار سرمایه محقق شده است. موفقیتی که بدون حضور و همکاری شرکت‌های تأمین سرمایه، تحقق آن میسر نبوده است.
توکل نیا افزود: در مقابل، شرکت‌های تأمین سرمایه در فعالیت تأمین مالی خود بدلیل تبعیت از قوانین و مقررات بازار سرمایه مانند دستورالعمل کفایت سرمایه و قوانین مربوط به بازارگردانی و پذیره نویسی، برای حضور در تأمین مالی پروژه‌های بزرگ مانند پروژه هایی بالای 5.000 میلیارد ریال درگیر چالش های زیادی می شوند. این امر منجر به عدم تأمین مالی پروژه های بزرگ و ملی از طریق بازار سرمایه و کاهش نقش مثبت آن در حمایت از تولید و اجرای طرح‌های ملی خواهد شد.
وی راه‌حل مناسب برای رفع این مشکل را ، تشکیل کنسرسیوم ما بین شرکت‌های تأمین سرمایه دانست و بیان داشت : در واقع، با وجود رقابت مثبت و سالم صنفی بین شرکت های تأمین سرمایه که خود منجر به کاهش هزینه تأمین مالی برای شرکت‌ها می‌شود، همکاری مناسب آنها در ایجاد کنسرسیوم پذیره نویسی و بازارگردانی منجر به تأمین مالی‌ بخش های ‌خصوصی، دولت و شهرداری‌ها حتی بالاتر از سطح 30.000 میلیارد ريال امکان‌پذیر می‌شود.
این مدیر تأمین مالی اظهار داشت : تجارب موجود در تشکیل کنسرسیوم‌های بازارگردانی و پذیره نویسی تاکنون موفق بوده و به نظر می‌آید هم افزایی صورت گرفته، به رشد و شکوفایی هر چه بیشتر برای رونق تولید کمک کند.

 

  • شماره ۲۹۹ هفته نامه اطلاعات بورس - صفحه۵
نویسنده: راضیه عموزاد خلیلی-خبرنگار
دیدگاه ها و نظرات :
captcha
ارسال
سینا تریدر
شرکت نوآوران امین
سمگا
یزدتایر